Tipy na výlet

Soluň

Soluň je po Athénách druhé největší město v Řecku. Jedná se o prosperující zářivé město a zejména jeho přístav je pro Řecko strategicky velmi významný. Soluň jako město byla založena roku 315 před Kristem. Zakladatelem Soluně byl král Kassandros. Soluň je pro nás také velmi významná zejména skutečností, že odtud přišli v 9. století na naše území věrozvěstové Konstantin a Metoděj. Ti nejen šířili křesťanství, ale položili také základy slovanského jazyka. Základy ke tvorbě tohoto jazyka vzali právě zde z nářečí, kterým se v okolí Soluně mluvilo. Dnešní Soluň je město plné života s bohatou kulturou a velkým množstvím historických památek.

Soluni se také někdy přezdívá město kostelů. Vše je dáno zejména tím, že Řekové jsou věřící lidé, z velké části ortodoxní křesťané. Neodmyslitelnou součástí jejich života je právě navštěvování místních kostelů. V Soluni jsou ke zhlédnutí opravdu perly mezi veškerými chrámy, které kdy byly na světě postaveny. Největším kostelem v zemi je Agios Dimítrios. Nejstarší částí tohoto kostela tvoří krypta ze 3. století po Kristu. K vidění je v ní šest malých mozajek, které jsou po právu považovány za jedny z nejkrásnějších v Řecku. Dalším z krásných kostelů je Agía Sofía z poloviny 8. století. Také zde je spousta mozajek a fresek.

Z památek, které proslavili Soluň, jmenujme Bílou věž, která se nachází na nábřežní promenádě Paraia. V této věži najdeme sbírku byzantských ikon a pokud vystoupáte až do horních pater věže, naskytne se vám neuvěřitelný pohled na město, Další z úchvatných památek je například Geleriův oblouk z roku 303 po Kristu. V Soluni se také nachází spousta muzeí, ať už je to Archeologické muzeum, Národopisné muzeum a nebo Muzeum byzantské kultury či Muzeum makedonského odboje. Navštivte také některou místní tavernu, poslechněte si místní hudbu, jíž jsou prosyceny místní ulice a dejte si k tomu některou z místních specialit. A když vše zapijete lahodným nápojem, bude pro vás návštěva Soluně neopakovatelným zážitkem.


Kavala

Kavala je krajské město, které se nachází na pobřeží v severní části Řecka. Počet obyvatel tohoto města se blíží zhruba někam k 60 000. Opravdové historické kořeny tohoto města lze najít již v 7. století před naším letopočtem. V té době se Kavala ještě nazývala Neápolis. Kousek od města rozprostírá významná archeologická lokalita Filipi. Tato lokalita nese jméno otce Alexandra Makedonského, krále Filipa II. Dominantní postavení ve městě má opravdu krásný byzantský hrad a mohutnými hradbami. Dnes je Kavala velmi důležitým přístavem a centrem zpracování bavlny a tabáku. Zájezdy Řecko last minute určitě mohou být přínosem i pro vás.

Akropolis

Athénská akropole je bezesporu dominantou hlavního města Řecka. Tato skála o rozloze čtyř hektarů se zvedá do výše 90 metrů, a tím vévodí Athénám. Když se budeme pídit po původním významu tohoto slova, zjistíme, že její název je odvozen  z řeckého slova „acro“ (nejvyšší bod) a „polis“ (osada nebo město). Její původ bychom našli v antických dobách. Tvořila dlouhou dobu náboženské i kulturní centrum starověkého Řecka. Stala se také přirozeným důležitým bodem v Athénách, o který se opírali ti, kdo chtěli Athény ovládat silou. Co se týká opevnění akropole, tak pochází z doby, kdy ji obývali Pelasgové, předchůdci Řeků v Attice. Největší rozmach stavební činnosti na Akropoli datujeme do doby Periklovy. V toto období byl zaznamenán největší rozmach Athénské moci. Právě tehdy byly postaveny stavby, nad kterými musíme stát v úžasu ještě dnes, když už z nich mnohé nezbylo. Působí na nás nejen svoji mohutností, ale i velkým estetickým dojmem. Na Akropoli tehdy ještě stála socha Pallas Athény, ochránkyně města. Tato socha byla dílem geniálního sochaře Feidia. Ten ji vytvořil ze zlata a slonoviny. Athéňany byl však obviněn, že zpronevěřil zlato určené na její výzdobu. To tohoto fenomenálního umělce natolik zklamalo, že se odstěhoval a založil svoji dílnu v Olympii. Její zbytky našli archeologové ve 20. století.

V 7. století před Kristem se politický a společenský život přesunul z akropole do agory (třžnice).  Na hoře tím pádem zůstala jen řada chrámů. Tyto chrámy ale později, přesně o dvě století,  zničili Peršané a zbyly z nich ruiny. Součástí Akropole je Parthenón, který se začal budovat v roce 447 před Kristem. Jeho ústředním bodem se stala obří socha Athény. Při obléhání Akropole však Parthenón zasáhli Benátčané a jelikož zde Turci zřídili prachárnu, došlo k explozi, která chrám značně poničila. Na Akropoli najdete také Propylaje,  bránu tvořící vchod do akropole, který lemuje šest dórských sloupů. Výstavba začala v 5. století před Kristem, byla ale přerušena peloponéskou válkou a nikdy už nebyla dostavěna.

O akropoli se archeologové zajímají stále. Památku se snaží chránit. Archeologické muzeum na akropoli v Athénách patří mezi nejkrásnější, a co se sbírek týče, nejbohatší muzea světa, která se zabývají antikou. Pro svou mimořádnou historickou hodnotu byla akropole v roce 1987 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Olympie

Toužíte poznat místo, kde se v roce 776 př. n. l. odehrály první olympijské hry? Pak musíte navštívit starověkou Olympii. Prapůvodní dějiště her leží na západním pobřeží poloostrova Peloponés. Pozůstatky Olympie byly odkryty postupně a lokalita byla zpřístupněna veřejnosti až v průběhu 19. a 20. století. V roce 1989 byl archeologický park zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Pokud se alespoň trochu zajímáte o historii olympijských her, pak jistě víte, že antické olympijské hry byly nejvýznamnější z řeckých her. Tehdejší obyvatelé Řecka  je pořádali pravidelně od 8. století př. n. l. až do přelomu 4. a 5. století n. l.

Intervalem v konaní olympijských her byly čtyři roky. Konaly se vždy v Olympii v srpnu nebo září. Hlavním úkolem pořádání her bylo vyjádření pocty vládci bohů Diovi. Pokud si alespoň v krátkosti připomeneme historii olympijských her, zjistíme, že první olympijské hry se uskutečnily v roce 776 př. n. l. Tento rok a konkrétně datum 8. července se považuje za počátek tradice konání olympijských her. Moderní olympijské hry pak byly založeny Piérem de Coubertinem. Ten má v Olympii svůj pomník.

Když budeme hovořit o archeologických památkách v Olympii, musíme konstatovat, že jsou zde k vidění ve velmi zachovalém stavu. Mezi nejnavštěvovanější patří Diův a Héřin chrám, sloupová síň ozvěn, Feidiova dílna a stadion. Chrám vládce bohů Dia stával v centru starověké Olympie. Byl postaven v 5. století př. n. l. Dnes se bohužel dochovaly jen základy sloupů. V chrámu byl umístěn jeden ze sedmi divů světa - socha Dia od sochaře Feidia. Tato socha byla vybudována ze slonoviny a její originál se nedochoval, jelikož byla ve 4. století převezena do Konstantinopole, kde pravděpodobně po požáru slehla popelem. Neznámá dodnes zůstává i její podoba. Za zmínku určitě také stojí pozůstatky Leonidaionu. Tato budova sloužila jako hotel pro vybrané hosty.

Dále bychom nemohli opomenout Bouletrion, který sloužil jako sál pro jednání olympijské rady, což byla v podstatě obdoba dnešního olympijského výboru. Nedaleko Olympie se nachází Archeologické muzeum a Muzeum her, jež je zaměřeno na moderní olympijské hry. K prohlédnutí je zde „bránu borců“ a samozřejmě i stadion, kam se údajně vešlo až 45 tisíc diváků. Určitě víte, že ve starověké Olympii se dodnes slavnostně a tradičním způsobem zažehuje olympijský oheň. Ten pak putuje kolem světa.

Z dalších památek bychom doporučili zejména Athénskou agoru, Hefaistův chrám, chrám Theseion-Hefaisteion, Věž větrů a Mitrópoli.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.66 CZK

USDUSD = 22.06 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist