Zakynthos - řecké ostrovy

Největším ostrovem, který leží nejjižněji v Iónském moři je Zakyntos. Tento ostrov si zachoval svou tvář a je hojně navštěvován turisty i přes skutečnost, že byl v minulosti zasažen ničivým zemětřesením. Samotný název Zakyntos začali poprvé užívat Benátčané, kteří měli pro ostrov několik dalších pojmenování jako Ostrov vůní, Květina východu, Florencie východu a podobně. Své nynější jméno získal však ostrov podle Zakyntha, který se zde usídlil asi v letech 1600- 1500 před naším letopočtem a založil původní město. Rozloha samotného ostrova je 406 km². Žije zde přes 31 000 obyvatel. Hlavním městem je stejnojmenný Zakyntos.

Pokud jste milovníci dějin a různých památek s nimi spojených, tak budete na Zakynthosu možná trochu zklamaní. Ne, že by zde památky nevznikaly, ale spousta jich padla kvůli již zmiňovanému zemětřesení. Nejvíce pamětihodností se nachází v hlavním městě. Za prohlídku určitě stojí velkolepá katedrála z roku 1925, která byla zasvěcena bohu Dionýsovi. Jako jedna z mála zůstala po zemětřesení téměř neporušena. Další zajímavou stavbou je kostel Moni tis Panagias tis Anafonitrias, jehož patronem je sám bůh Dionýsosos, který zde byl v posledních letech svého života opatem.

Další pozoruhodností je kaple Agios Nikolaos sto Molo. Malebné je také náměstí Platejs Salomou. Domky ve městě jsou velmi vkusně opraveny a hlavně jsou postaveny na mnohem pevnějších základech než před zemětřesením. Navštivte také Byzantské muzeum, v němž jsou velmi zajímavé malby.

Hlavní turistickým lákadlem na ostrově je výskyt obrovské želvy – Karety obecné. Toto z víře se stalo symbolem ostrova a když si budete kupovat nějaké suvenýry, tak v obchůdku určitě nepřehlédnete různé hrníčky, trička a další předměty s jejím vyobrazením. Želvám byl po tisíce let domovem záliv Laganas. Nicméně s přílivem turistů jim začal boj o holý život. Nyní žijí v místech, kam byl návštěvníkům zamezen přístup. Jste-li milovníci výletů, pak mezi ty opravdu nejatraktivnější patří pláž Navagio. Na této pláži se nachází pašerácký vrak, na který se lze dostat jen lodí. Navštivte určitě také Modrou jeskyni, která je opravdu význačná fosforeskující modrou barvou. V jihovýchodní části se nachází Inousská propadlina, která je hluboká 4500 metrů. Zakynthos last minute vás určitě dostane.

Pokud milujete koupání, tak nejnavštěvovanějším místem je letovisko Laganas, které se vyznačuje krásnými dlouhými písečnými plážemi s pozvolným vstupem do moře, což ocení zejména rodiče s dětmi.

 

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.42 CZK

USDUSD = 22.52 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist