Thassos - řecké ostrovy

Ostrov Thassos je velmi často označován za perlu Egejského moře. Thassos je nejseverněji položený řecký ostrov. Leží blízko pevninského pobřeží thráckého Řecka, mezi Dardanelami a Chalkidiki. Co se podnebí týče, je tu vlhčeji než na jiných řeckých ostrovech, ale zase ne o tolik. I přes tuto skutečnost se zde nachází  asi nejvíc lesů ze všech řeckých ostrovů. Hlavní město ostrova nese stejné jméno jako ostrov samotný, tedy Thassos.

Pokud budeme mluvit o historii, začneme u Starých řeckých bájí a pověstí, jelikož tento ostrov byl údajně domovem Sirén, které lákaly námořníky svým hlasem do jisté záhuby.

Jméno získal ostrov podle prince Thassose. Ten se zde usadil při svém putování, když hledal svou sestru Evropu, jež byla unesena v podobě býka samotným vládcem bohů Diem. Ostrov samotný byl kolonizován v 7. století před Kristem a jeho dějiny jsou poměrně bohaté. Pošel si obdobím nadvlády Římanů, Benátčanů a hlavně Turků. Hodně památek lze nalézt v hlavním městě Thassos. Ať už je to starověké tržiště - agora, nebo amfiteátr či archeologické muzeum, k nahlédnutí a návštěvě jich máte určitě hodně.

Dost bylo ale historie a teď hurá za koupáním. Ostrov disponuje řadou pláží. Ve svém živlu budou zejména ti z nás, kteří milují na pláži luxus. Služby zde fungují naprosto skvěle, ať jsou to slunečníky, lehátka a nebo kvalitní občerstvení. Pláže u většiny letovisek jsou písčité s přístupem do moře je pozvolný.

Jste-li obdivovatelé přírody, pak je právě Thassos ostrovem, který vás musí zaujmout. Fauna na Thassosu je tvořena hlavně ještěrkami, hady a ptáky. Místní obyvatelé chovají ovce, kozy, které můžete spatřit na horských stráních. Během celého léta lze podél cest spatřit želvičky, kterých si mnohdy všimnete, až už je pozdě. Z rostlin a flóry vůbec bychom mohli jmenovat hlavně rozmanité druhy borovic a pinií. Stráně jsou porostlé také topoly, středomořskými duby či ořechy. Na jaře je Thassos last minute doslova posetý zelení, jež v létě usychá. Jinak je v přírodě k nalezení několik druhů bylinek. Například tymián, oregáno či rozmarýn.

Pokud jste příznivci nákupů, tak nyní zbystřete. Chcete-li si odvézt z ostrova nějaký ten suvenýr, pak vězte že je lehce koupíte ve všech místních letoviscích. Největší výběr je však logicky v hlavním městě Thassos. K dostání jsou zde jak tradiční řecké výrobky jako různé vázy, šperky, olivový olej, tak i různé potraviny a věci běžné spotřeby. Tradičním místním produktem je zejména med. Prodává se i s různými přísadami (bylinky, ovoce, různé ořechy).

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.42 CZK

USDUSD = 22.52 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist