Santorini - řecké ostrovy

Santorini je dnes asi nejznámějším kykladským ostrovem. Někdy se také uvádí název Théra. Platónem byl tento ostrov kdysi nazván Bájnou Atlantidou. Ostrov je sopečného původu, kdysi na počátku své existence měl kruhový půdorys, uprostřed ostrova se tyčil velký vulkán a když na Santorini neletíte letadlem, ale plujete lodí, vypadá to, jako byste vjížděli do nějakého kráteru. Je třeba podotknout, že sopka, která byla středem ostrova kolem roku 1450 před naším letopočtem, explodovala a zničila velkou část ostrova.

Po onom výbuchu zbyl jen zlomek ostrova Santorini v podobě půlměsíce Théra a ostrůvky Thirasia, Aspronisi, Nea Kaimeni a Palea Kameni. Výbuch tehdy způsobil tak velkou vlnu, že byla zatopena i samotná Kréta. Hlavní město ostrova je Théra (Fira).

Turisty nejvíce vyhledávaná místa jsou lokality na pobřeží průzračného moře s širokými plážemi. Navštívit můžete muzeum vín a ochutnat velmi kvalitních místní značky. Podívejte se určitě také na kouzelné lávové ostrůvky, kterým dal možnost vzniku právě sopečný kráter. Pro Santorini je typická především modrá barva střech a bílá barva domů samotných. Pohled na tyto domky je opravdu skvostný a romantický.

Pakliže chcete poznat i nějaké historické památky na ostrově, určitě si udělejte výlet do ruin starobylé Théry. Stojí to určitě za to. Pokud se vám podaří přijít se západem slunce, váš romantický zážitek bude ještě několikrát umocněn, protože slunce prosvítá skrze tyto ostrůvky na druhé straně kráteru.

Na ostrově najdete ještě několik dalších pozoruhodností, mezi které patří například Akrotiori, což jsou celkem zachovalé trosky minojského města, které bylo zničeno právě při mohutném sopečném výbuchu.

Nálezy právě z oblasti Akrotiori jsou pak k vidění v Archeologickému muzeu v Žháře. Na východním pobřeží ostrova pak leží zříceniny města Arkhea Thira. Velmi pěkné bydlení lze sehnat v některém z hotelů, které byly postaveny přímo na útesu. Východní okraje těchto útesů je jimi doslova posety.

Máme-li mluvit o těchto útesech, pak jsme nuceni konstatovat, že jsou až 300 metrů vysoké. Pokud jedete na rodinnou dovolenou s dětmi, je třeba, abyste byli hodně obezřetní, pakliže se ubytujete v některém z těchto hotelů. Když budete neustále dávat pozor, aby si zde vaše ratolesti neublížily, dovolenou si příliš neužijete.

A co noční život a Santorini last minute? Toto spojení je velmi reálné. V noci to zde opravdu žije.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.42 CZK

USDUSD = 22.52 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist