Samos - řecké ostrovy

V několika posledních letech je velmi oblíbenou destinací ke strávení dovolené Samos. Tento věčně zelený ostrov je jedním z největších v Egejském moři. Rozkládá se téměř úplně u hranic s Tureckem.  Hlavním městem ostrova je přístav Samos.

Navštívit zde můžete Pythagorovo náměstí, nebo Polykratovu zeď, která je pozůstatkem původního opevnění. Určitě navštivte také archeologické muzeum,v němž lze spatřit mnohé antické památky.

Z bohaté historie Samosu vyzdvihneme zejména dvě osobnosti, které ostrov proslavili. První osobou je Pythagoras. Tento geniální matematik žil na tomto ostrově v 6. století před naším letopočtem. Pythagoras – ač význačný matematik, se proslavil hudební naukou, jejíž základy byly postaveny právě na matematice, dále pravidelnými mnohostěny a proslulou pythagorovou větou. Další významnou osobou v dějinách tohoto ostrova byl tyran Polykrates, který žil přibližně ve stejné době jako Pythagoras. Proslavil se hlavně svým prstenem, který se stal předlohou pro Tolkienova Pána prstenů.

Památek jako takových je na ostrově obrovská spousta. V jejich výčtu musíme začít Eupalionským kanálem. Ten byl vystaven v 6. století před naším letopočtem právě tyranem Polykratem. Tento kanál byl v podstatě vytvořen jako akvadukt a měl celé město zásobovat pitnou vodou. Byl proražen z obou stran a jelikož bylo vše, snad i díky Pythagorovi, spočítáno správně, obě strany se téměř úplně přesně setkaly. Nejoblíbenější letovisko je přístav Pythagorion. Nedaleko města je k nalezení Heraion, chrám bohyně Héry, jenž byl ve své době pravděpodobně jedním z největších v tehdejším světě.

Pokud milujete koupání, pak vězte, že ostrov je proslulý krásnými písečnými nebo oblázkovými  plážemi vyznačujícími se zejména jemným pískem i hladkými oblázky. Moře je průzračné, nicméně poměrně studené. Díky tomuto faktu se na ostrově nenachází obrovské davy turistu a vy si jeho krásy můžete vychutnat v klidu. Velmi krásné jsou také pohledy na pitoreskní rybářské vesničky a malebné rybářské přístavy.

Na Samosu uvidíte také jedny z nejvyšších hor v Egejské oblasti. Jmenovitě třeba horu Kerkis (1434 m), která je nejvyšší na ostrově.

Ostrov Samos last minute je zajímavý svou horskou flórou. Zdejší byliny jsou velmi  aromatické a mají také léčivé složky. Kdysi dávno zde rostlo přes 1100 druhů bylin a koření. Ostrov Samos se zapsal do povědomí také svým vínem. Známý je zejména zdejší muškát.

 

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.42 CZK

USDUSD = 22.52 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist