Rhodos - řecké ostrovy

Rhodos bývá označován jako ostrov slunce. Toto pojmenování je velmi trefné, jelikož na tomto ostrově sluníčko pálí téměř po celý rok. Rhodos se nachází v jižní části Egejského moře. Jeho vzdálenost od tureckých břehů je pouhých 10 kilometrů. Je největším ostrovem v souostroví Dedokanes (jeho rozloha činí 1398 km2). Rhodos obývá zhruba 130 000 obyvatel, z toho 80 000 jich žije ve stejnojmenném hlavním městě. Místní občané jsou typickými ostrovany. Jsou velmi přátelští, pohostinní a vstřícní vůči turistům.

Budeme-li mluvit o krásách, které nám může Rhodos last minute nabídnout, musíme začít historií, která je velmi pestrá. Ostrov byl sice osídlen již ve starověku, ale nejkrásnější stopy zde zanechal řád Johanitů (později Maltézští rytíři), kterým ostrov samotný a město Rhodos sloužilo jako centrum východoevropského obchodu. Později obývali ostrov Turci a součástí Řecka se stal až v roce 1948. K prohlídce doporučujeme zejména fantastický hrad, který byl postaven právě Johanity, a dále několik archeologických nalezišť a místních muzeí, jež vás svými exponáty uchvátí. Dále se podívejte do městečka Lindos ležícího na východním pobřeží. Lze zde spatřit zbytky starého řeckého města. V sezoně je plné lidí, ale mimo sezonu je jeho návštěva poměrně klidná. Další zajímavostí z hlediska historie je hrad Monolithos na západním pobřeží.

Pokud máte raději pobyt na pláží, koupání se a užívání si vodních sportů, nebudete mít žádný problém. K dispozici vám budou mít nádherné pláže s křišťálově čistou vodou. Rhodos je moderním ostrovem s luxusními hotely a vysokou úrovní veškerých služeb. Nachází se zde moderní kasino, restaurace, golfová hřiště a luxusní obchody.

Co se týká obchodů, tak hlavně v turistických letoviscích se na otevírací doby nemusíte příliš vázat. Je zde otevřeno skoro po celý den. Na tržišti se smlouvá. Sortiment je rozličný. Na pultech naleznete různé sošky, ikony, busty vazy či olejové lampičky, ale typické rhodosské suvenýry  v pravém slova smyslu asi neexistují.

Pro ty, kteří však milují turistiku, doporučujeme Rhodos ke zhlédnutí v květnu.  V tomto měsíci zde panují příjemné teploty něco nad 20 °C, kvete většina rostlin a ostrov je zahalen sytě zeleným pokryvem stromů a trávy. Když jsme mluvili o suvenýrech, pak vězte, že pěknou památkou je ručně nasbírané koření, jako je například tymián či levandule.

A jestli se ptáte, jak se po ostrově dopravovat, odpověď je nasnadě. Najměte si v některé z půjčoven auto. Dopravní zajištění ostrova je velmi kvalitní, cesty široké a velmi dobře značené. Ostrov se dá objet okružní jízdou za nějakých 45 až 50 minut.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.42 CZK

USDUSD = 22.52 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist