Kos - řecké ostrovy

Návštěva perly Egejského moře již uchvátila mnoho turistů, stejně budete určitě reagovat i vy. Nevšední blízkost k Turecku, obrovské kosmopolitní zastoupení všech druhů národů a nevšední historické památky – to všechno na vás čeká právě na ostrově Kos, který se stává každoročně cílem mnoha cestovatelů, kteří si chtějí odpočinout u moře. Dominantou ostrova je pohoří Dikeos s nejvyšší horou Mt. Dikeos. Na ostrově Kos se nachází mnoho termálních pramenů, hlavním důvodem je sopečný původ celého ostrova.

Ostrov Kos byl strategickým místem ve všech érách lidských dějin – svůj význam si zachoval od starověku až do nové doby, nejlepší vizitkou jsou stavby, které zde můžeme spatřit. Snad i proto se zachovaly pozůstatky různých kultur, které jsou hojně turisty navštěvovány. Asi nejznámější osobností, která na ostrově žila, byl antický lékař Hippokrates, zakladatel současné medicíny. Všichni začínající lékaři musejí skládat Hippokratovu přísahu (ta se každé léto na strově předčítá ve starořečtině jako lákadlo pro turisty, kteří se zde v hojném počtu účastní této slavnosti nesoucí název jak jinak než Hippokratův festival), která je zavazuje k tomu, aby se snažili lidem především pomáhat. Raritou ostrova je obrovský platan (jeho obvod má 12 m), strom, pod kterým prý vyučoval sám velký Hippokrates, ale popravdě je platan starý pouhých 500 let, takže je nemožné, aby pocházel z období starověku.

Největším přístavem je Kos – hlavní město, nad kterým se hrdě tyčí středověká pevnost johanitů, její zdi jsou v převážné většině z kamenů, které dříve byly součástí starověkých staveb. Docela úsměvně vedle této pevnosti působí dvě mešity. Díky blízkosti k Turecku vyznává polovina obyvatel ostrova islám. Ve městě Kos dokonce můžete najít tureckou čtvrť. Zajímá-li vás staré helénistické období, určitě navštivte místní muzeum, kde jsou vystaveny všechny předměty z této doby. Každopádně lze zcela s určitostí konstatovat, že na Kos last minute ještě nemíří tolik turistů, jako je tomu na sousedním Rhodu, takže se zde nebudete muset cítit jako sardinky, zdejší pláže jsou připraveny přímo pro vás, využijte této nabídky.

Pro milovníky turistiky a všeho, co je spojeno s antickým Řeckem, se nabízí návštěva horské vesničky Kefalos, kde najdete zachovalé antické divadlo, což za váš čas jistě stojí. Stejně tak nahlédněte i do zdejší jeskyně, kde byly významné archeologické nálezy. Sice je již vše vystaveno v muzeích, ale i tak je nevšedním zážitkem tyto prostory zhlédnout.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.42 CZK

USDUSD = 22.52 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist