Praktické informace

První praktická informace se týká času. Počítejte s tím, že v Řecku je celoročně o hodinu více než v Česku. Je to dáno tím, že obě země zavádějí letní čas ve stejných obdobích. Nakonec ale i díky tomu mlže být Řecko last minute velice příjemné.

Když se rozhodnete cestovat do Řecka, nezapomeňte počítat s dostatečnou finanční rezervou na drobné výdaje. Máme na mysli případné zakoupení výletů po okolí, pořízení případných léků a případně lékařské ošetření. Doporučovanou částkou je přibližně 100 EUR na osobu, záleží však na potřebách každého z vás. Je také velmi důležité znát některé místní zvyky a obyčeje. Každá země má v chování svých obyvatel svá specifika. Například, když na vás mává v Řecku prodavač dlaní, jako kdyby se loučil, tak vám ve skutečnosti říká, abyste šli za ním. Vyvarujte se proto některým předsudkům a snažte se porozumět místním lidem. Co se elektrického napětí týče, používá se standardní napětí 220 V a frekvence 50 Hz. Je-li třeba adaptér, na hotelích je k sehnání snadno.

Pro ty, kteří často fotografují, dobrá zpráva - filmování a fotografování je povoleno téměř ve všech archeologických a historických objektech. Se stativem neuspějete. V muzeích je fotografování většinou povoleno, ale pozor, musíte si vypnout blesk. Na případný zákaz fotografování budete upozorněni mezinárodně srozumitelnými piktogramy. Nefotografujte vojenské objekty a pokud fotografujete místní obyvatele, tak jen s jejich dovolením, někomu to nemusí být příjemné.

Ti, kteří potřebují internet, by měli vědět, že jeho rozšíření odpovídá vyspělým evropským zemím. Internetových kaváren, stejně jako v ostatních evropských zemích, přibývá velmi rychle. Bezpečnost v Řecku je poměrně velká, jelikož kriminalita je nízká. To ale neznamená, že v různých tlačenicích, například na letištích,  nepotkáte kapsáře. Hlídejte si proto dobře své osobní věci. Úředním jazykem je novořečtina. Budete-li znát alespoň základní slovíčka, zajisté zabodujete.

Pár slovíček poslouží jako příklad - základní slovíčka v podobě, jak se vyslovují: „kaliméra“ (dobrý den), „kalispéra“ (dobrý večer), „jáso“ (ahoj), „ádio“ (nashledanou), „parakaló“ (prosím), „né“ (znamená ano!!), „efcharistó“ (děkuji), „ochi“ (znamená ne), a tak dále. Jak je to v Řecku se spropitným?

Hotelovému nosiči dejte 60 centů za zavazadlo. V taxíku si cenu zaokrouhlete na nejbližších 50 centů nahoru. Místní průvodci očekávají asi 2 euro na osobu za den za celodenní výlet. Paní na toaletách bude požadovat asi 30 – 50 centů.

 

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.66 CZK

USDUSD = 22.06 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist