Počasí

Řecko last minute se pyšní středomořským podnebím, které se vyznačuje jistými regionálními odlišnostmi. Před odjezdem se podívejte na aktuální počasí v Řecku. Lze je rozdělit do několika oblastí. Jižní část, poloostrov Attika a Peloponéský poloostrov disponují  podnebím typicky  středomořským. To znamená, že zde bývá velmi  mírná zima a naopak  horké, suché léto. Stejné počasí je charakteristické i pro jižní ostrovy, jimiž jsou Kréta, Kyklady a Dódekanésos.

Co se sněhových srážek týče, tak ty zde bývají spíše raritou. Vrcholky hor ale bývají v zimě bohatě pokryté sněhem, a to jak na Peloponésu, tak i na Krétě. Podnebí v Severní Makedonii a severním Épeiros jsou téměř totožné jako na Balkánu. To znamená, mrazivé zimy a horká, vlhká léta. Co se teplot týče, v létě rtuť teploměru obvykle vystoupá na 40 stupňů Celsia. Hlavně v níže položených oblastech je poměrně dlouhé, horké a hlavně suché léto. Období v červenci a srpnu je časem, kdy přicházejí horké suché větry z Afriky.

Tyto větry se nazývají meltémi a poznáte je určitě, když zvolité last minute pobyt v Řecku. Právě meltémi, tedy horké, suché proudění, zvyšují teplotu na východním pobřeží, jižních ostrovech a hlavně v Egejském moři, obzvlášť pak na Kykladách a Krétě. Tvoří tak přirozený protiklad větrům, které ochlazují pobřeží. Bezesporu nejdelší léto je na Krétě. V jižních částech Řecka se dá koupat prakticky od dubna až do listopadu. Především  západní část Peloponésu a západní Sterea Ellada, jihozápadní Épeiros a Jónské ostrovy nejsou meltémi zasaženy. Mají zároveň mírnější zimy než ostatní části severního Řecka. Severní Egejské ostrovy a poloostrovy, zejména však Chalkidiki, se vyznačují podnebím, které je tak něco mezi balkánským a středomořským podnebím.

Budeme-li mluvit o srážkách, pak nelze než konstatovat, že  nejvíce dešťových srážek spadne na hlavně na podzim a v zimě především na severozápadním pobřeží. Ledový vítr, který se nazývá bóra, přináší ze severu na hory množství sněhu. Studené větry však také pronikají na severovýchod z východního Balkánu.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.66 CZK

USDUSD = 22.06 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist