Obyvatelstvo

Na území Řecka žije 11,5 milionu obyvatel. Hlavní město Atény obývají zhruba 4 miliony obyvatel. Z onoho celkového počtu tvoří původní řecké obyvatelstvo poměrně velkou část populace. Jedná se o národ velmi homogenní. Velmi zajímavý je vývoj místní populace. Výzkum z roku 2004 zjistil, že úmrtnost obyvatel Řecka přesahuje natalitu, tedy počet narozených dětí. Problémem jsou v Řecku, stejně jako v některých ostatních zemí Evropy, přistěhovalci. V Řecku nyní žije zhruba 1,15 miliónu přistěhovalců. Z tohoto počtu  60 – 65% přišlo z Albánie. Dalšími většími národnostmi jsou Bulhaři (67 000), Rumuni (29 000), Ukrajinci (23 000), Pákistánci (17 000) a Gruzínci (15 000). Ikdyž je třeba říci, že  je zde hlášeno přes více než 180 různých národností.

Zmíníme-li se o rozmístění obyvatel na území Řecka, pak je nutné říci, že převážná část obyvatel žije na pobřeží. Když se řekne na pobřeží, máme tím na mysli vzdálenost maximálně 10 km od pobřeží. Ostrovy hustotou osídlení oproti celkovému řeckému průměru osídlení silně pokulhávají. Dochází dokonce i k úplnému vylidnění některých řeckých ostrovů. Řecko last minute je charakteristické absencí velkoměst. Až na několik výjimek v zemi nalezneme spíše střední a malá města. Za velkoměsta považujeme hlavní město Athény, Soluň, dále město Patras na Peloponéském poloostrově, krétskou metropoli Herakleitos a města Vólos a Larisu.

Co se týče vyznání, tak je třeba říct, že se až 98% Řeků hlásí k řecké pravoslavné, tedy ortodoxní církvi. Náboženství je dodnes velmi úzce spjato s každodenním životem Řeků. Postavení církve je velmi úzce provázáno se státem. Nejvyšší autoritou řecké pravoslavné církve je arcibiskup. Ten předsedá nejvyššímu církevnímu sněmu, tedy synodu.

Velmi zajímavá je také povaha Řeků. Místní lidé mají zkrátka nefalšovanou jižanskou náturu. Jsou to spíše volnomyšlenkáři, kteří se vyznačují zejména malou úctou k autoritám. Na svůj národ jsou však velmi hrdí. Skutečnost, že mají radost, velmi dobře poznáte, jelikož svou vřelost mnohdy neumí vůbec zastřít. Rádi se zkrátka dělí o své pocity štěstí. Jsou také mnohdy nezastavitelní při debatách na rozličná témata. Že by ovšem byli přesní a dochvilní, se rozhodně říct nedá. Máte-li s příslušníkem tohoto národa sjednanou schůzku, nechte si určitě velkou rezervu. Velmi důležitá je pro Řeky rodina, považují ji, i pod vlivem své víry, za základní společenskou jednotku. Velmi často společně večeří, obědvají a dodržují tradice.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.66 CZK

USDUSD = 22.06 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist