Doprava

Vzduchem, po moři a nebo po souši? Otázka, na kterou najdeme na území Řecka velmi snadnou odpověď. Cestovat zde totiž lze všemi třemi způsoby, a to bez jakýchkoliv komplikací, neboť Řecko last minute je velmi dobře dostupné. Lodí se dostanete z Pirea snad na všechny možné ostrovy v Řecku. Výjimku tvoří Jónské souostroví. Co se letecké dopravy týče, pak je třeba říct, že většina ostrovů má denně pravidelné letecké spojení. Na pevnině existuje dokonce pravidelné letecké spojení i s některými většími městy a pobřežními oblastmi, které se nejvíce těší zájmu turistů. Vnitrostátní letecká doprava není sice nejlevnější. Fakt je ale ten, že uspoříte hodně času. Možná i proto je poměrně oblíbená a hojně využívaná.  V Řecku se lze přepravovat i pomocí hydroplánů.

Pojďme ale k dopravě autobusové. Veřejná autobusová doprava funguje dobře a je  poměrně spolehlivá. Aktuální jízdní řády můžete nalézt na zastávkách, kde jsou vyvěšeny, a nebo k nim lze přijít v kancelářích řecké centrály cestovního ruchu (EOT). Dopravu v městských  a příměstských oblastech obstarávají modrobílé autobusy, jejichž vozy nejsou příliš moderní, jejich technický stav je žalostný a mnohdy sedíte dokonce na dřevěných lavicích. Dopravu do vzdálenějších míst na pevnině i ostrovech obsluhují zelenobéžové autobusy společnosti “ΚΤΕΛ“. Ty jsou vždy uklizené, čisté a ocenit u nich můžete i klimatizaci. Ceny za autobusovou dopravu vycházejí u kratších cest zhruba na 1 euro za deset kilometrů, u cest delších cest (přes 50 kilometrů) vychází cena za deset kilometrů okolo 0,90 Euro. Důležitá informace se týká zakoupení lístků. Ty jsou k dostání samozřejmě u řidiče a nebo si je lze obstarat předem. To je ale celkem zbytečné, protože u řidiče se neplatí žádná přirážka.

Co říct o dopravě vlakem? Železniční síť je podstatně řidší než v naší republice a vlaky nejezdí tak často. S trochou nadsázky se dá říci, že jeden vlak jede ráno a druhý večer. Vlaky jsou ovšem na velmi dobré úrovni, tedy  čisté a klimatizované. Řecký osobní vlak je na úrovni našeho vlaku InterCity, ceny odpovídají přibližně našemu zákaznickému jízdnému. Pro orientaci v cenách: vlak Leptokaria - Thessaloniki (cca 1 hodina cesty) vyjde na 2, 5 EUR. Cestovat se dá také taxíky, které nemají sice jednotnou podobu, ale jsou označeny. Jízda bývá ale většinou předražená a někdy se taxíkáři ani neobtěžují zapnout taxametr.

Ideálním způsobem, jak se seznámit s krásami Řecka, je pronájem některého z nabízených automobilů či mopedů. Při zapůjčení předložíte řidičský průkaz a doklad totožnosti. Vozidlo se vrací se stejným stavem paliva , jaký byl  při převzetí. Cena za litr benzinu Natural se pohybuje okolo 1,10 EUR. Nakonec last minute zájezdy do této země jsou přeci jen velmi dobře cenově dostupné.

 

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.66 CZK

USDUSD = 22.06 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist