Ceny, peníze

V Řecku se platí evropským platidlem eurem (EUR), které má 100 centů. Pakliže si nestihnete peníze vyměnit doma, nemusíte zoufat, jelikož tuto možnost budete mít i na řecké půdě, a to prakticky kdekoliv. Směnárny totiž ve všech letoviscích najdete téměř na každém rohu. Peníze můžete ale samozřejmě vyměnit v hotelích anebo v bankách. Jejich otvírací doba je ve všední dny většinou od 8 do 14 hodin.
 
Většina hotelů, obchodů, cestovních kanceláří, restaurací, ale i půjčoven bez řečí rádi přijmou platební karty (Dinners Club, Visa, American Express, EuroCard, MasterCard). Bankomaty, jež naleznete na mnoha dostupných místech, přijímají různé typy platebních karet. Určitě vás bude zajímat, jaká budou vaše vydání za základní potraviny a kolik stojí v Řecku jednotlivé služby. V restauračních  zařízeních se ceny samozřejmě liší, proto uvedeme pouze ceny potravin v obchodech:

1, 5 litru balené vody lze pořídit od 0, 50 EUR, třetinku piva od 1 EUR.
Cena džusu se pohybuje zhruba v rozmezí 0, 25 – 0,60 EUR,
litr mléka stojí od 1, 50 EUR.

Zde uvádíme i ceny dalších potravin:

broskve = 1 - 1,50 EUR
pomeranče = 0,80 EUR
nektarinky = 1,30 EUR
olivový olej (1 l) = 3,50 - 5,- EUR
chléb = 0,80 EUR
máslo = 1,50 - 3,25 EUR
zmrzlina od 1 EUR
víno 0,7l 4 EUR
pizza - 150 až 210 Kč (2,5 až 3 EUR)
gyros - 75 až 150 Kč (2,5 až 5 EUR)

Velké možnosti nákupů se vám otevírají v turistických letoviscích. Na otevírací dobu nikdo příliš nebere ohled, obvykle bývá otevřeno i dlouho do večera, taktéž o víkendech. Na tržištích se často smlouvá.
 
Z typických řeckých suvenýrů jsou k mání hlavně ručně tkané přehozy, tradiční vyšívané dečky a ubrusy, keramika (vázy, misky, květníky). Oblíbená jsou také olivová mýdla, mořské mycí houby, různé druhy koření, vína a likéry, mandlové cukroví, želé, chalva, sýry, med s příchutí tymiánu, med s ořechy či mandlemi. Vyhlášené jsou také řecké džemy z třešní, fíků, švestek a dalšího ovoce. Turisté si v poslední době oblíbili i CD s řeckou hudbou.

 

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.66 CZK

USDUSD = 22.06 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist